Przedstawiamy Państwu projekt „Z dawnego podwórka”, który niejednego rodzica lub dziadka zabierze w piękną retrospekcję do czasów swojego dzieciństwa, a dzieci w edukacyjną podróż, dzięki której będą mogły poszerzyć swoją wiedzę i dowiedzieć się jak się kiedyś bawiono.
Projekt ten obejmuje cykl plakatów, poświęconych dawnym grom i zabawom, które towarzyszyły dzieciom na co dzień.
Zapraszamy do oglądania. Plakaty dostępne na stronie www.ckissepolno.com.pl oraz na profilu CKiS na Facebooku.
Cykl inspirowany książką Katarzyny Piętki „ Gry i zabawy z dawnych lat”.
„ Z dawnego podwórka” – przyśpiewki
Prezentujemy Państwu pierwszy plakat projektu „ Z dawnego podwórka”. Tą sentymentalną podróż w czasie zaczynamy od starych przyśpiewek, które były nieodłącznym elementem każdej podwórkowej zabawy. Dzięki nim nawet samodzielna zabawa nabierała zupełnie innego znaczenia i była przede wszystkim weselsza. Takie przyśpiewki nie tylko uatrakcyjniały daną zabawę ale również sprawnie ćwiczyły pamięć.
„Z dawnego podwórka” – wyliczanki
Zapraszamy Państwa w dalszą, pełną wspomnień podróż do dzieciństwa. Druga odsłona projektu „Z dawnego podwórka” poświęcona została wyliczankom, które z pewnością każdy z nas pamięta. To od nich zazwyczaj zaczynały się dziecięce zabawy podwórkowe. Pomagały nie tylko ustalać kolejność osób w grze czy zabawie ale także pobudzały wyobraźnię do tego stopnia, że zmieniała się jej treść. Dzięki czemu sama wyliczanka stawała się kolejną zabawą słowną.
„Z dawnego podwórka” – Zabawy w kole
Zapraszamy Państwa w dalszą podróż do czasów dzieciństwa. Przedstawiamy trzeci plakat z cyklu „ Z dawnego podwórka”. Tym razem tematem przewodnim są proste zabawy w kole, które jak się okazuje nie wymagają żadnych rekwizytów z wyjątkiem znanych i lubianych rymowanek. To one uatrakcyjniają dziecięcą zabawę i z pewnością wywołują wiele radości i uśmiechu.
„Z dawnego podwórka” – Zgadywanki
Kolejna już czwarta odsłona projektu „ Z dawnego podwórka”. Tym razem tematem przewodnim są zgadywanki, które są jednym ze sposobów na świetną zabawę nie tylko podwórkową lecz domową. Zasady zgadywanek są bardzo proste. Tak naprawdę nie wymagają one żadnych materiałów a oferują dzieciom wiele radości i uśmiechu.
„Z dawnego podwórka” – zabawy na trzepaku
Zapraszamy w dalszą podróż do dziecięcych wspomnień. Przedstawiamy szósty plakat z cyklu „ Z dawnego podwórka” – Zabawy na trzepaku. To właśnie ten „popularny” trzepak często widywany na polskich podwórkach. Nie tylko był miejscem dziecięcych zabaw, ale także dzieci wykorzystywały go do wykonywania najróżniejszych akrobacji takich jak: nietoperz górny, które z pewnością ćwiczyły ich sprawność fizyczną.
„Z dawnego podwórka” – Słowne zabawy
Prezentujemy Państwu kolejny plakat z cyklu „Z dawnego podwórka” – Słowne zabawy. To one cieszyły się dawniej jak i dziś dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Nie tylko pobudzają dziecięcą wyobraźnię ale także wpływają bardzo dobrze na pamięć. Kolejnym atutem takich zabaw słownych jest fakt, że tak naprawdę nie wymagają one użycia żadnych zabawek czy elementów plastycznych a poza tym miejsce do zabawy może być dowolne. Razem z rówieśnikami możemy pobawić się słowem dosłownie wszędzie, nawet będąc w podróży.
Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Przygotowanie – Patrycja Młodzik
Pomysł jest inspirowany książką : „Gry i zabawy z dawnych lat” – Katarzyny Piętki
„Z dawnego podwórka” – kapsle
Zapraszamy w dalszą podróż do dziecięcych wspomnień. Przedstawiamy kolejny plakat z cyklu „ Z dawnego podwórka” – Zabawy zręcznościowe. Jedną z nich była gra w kapsle, która dostarczała jego uczestnikom wiele radości podczas rywalizacji. Kapsle tak naprawdę nie wymagały wielkiej oprawy aby mogły służyć do zabawy. Wystarczyło, że każdy z uczestników będzie takowy posiadał. Ponadto aby uatrakcyjnić tą zabawę, wystarczyło takie kapsle zamalować lub wykleić i już stawały się spersonalizowanym elementem zabawy.
Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Przygotowanie – Patrycja Młodzik
Pomysł jest inspirowany książką : „Gry i zabawy z dawnych lat” – Katarzyny Piętki
„Z dawnego podwórka” – Kto szybszy, ten lepszy
Prezentujemy Państwu kolejny plakat z cyklu „Z dawnego podwórka” – Kto szybszy, ten lepszy. Do tego typu zabaw zaliczamy m. in.: „Nożyce, nożyce”. Jest to jeden z wielu przykładów zabaw zręcznościowych, które od uczestników wymagały ćwiczenia refleksu i szybkości. Dawne zabawy głównie opierały się na pobudzaniu dziecięcej wyobraźni, dlatego też nie wymagały dużej ilości rekwizytów. Dzięki temu takie słowne zabawy, były proste w wykonaniu i co najważniejsze, dawały dzieciom wiele radości.
Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Przygotowanie – Patrycja Młodzik
Pomysł jest inspirowany książką : „Gry i zabawy z dawnych lat” – Katarzyny Piętki
„Z dawnego podwórka”- Zabawa w klasy
Prezentujemy Państwu ostatni plakat z cyklu „ Z dawnego podwórka” – Zabawa w klasy. Klasy to jedna z najpopularniejszych zabaw podwórkowych, w którą prawie każdy z nas się bawił. Narysowany białą a w późniejszych czasach kolorową kredą tor, po którym skakali uczestnicy, pochłaniał czasami całe wakacyjne popołudnia. Mamy nadzieję, że cykl „Z dawnego podwórka” przeniósł nas do czasów z dzieciństwa, które teraz są pięknymi wspomnieniami.
Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Przygotowanie – Patrycja Młodzik
Pomysł jest inspirowany książką: „Gry i zabawy z dawnych lat” – Katarzyny Piętki