Dzisiaj oferujemy Państwu kolejną podróż historyczną. Tym razem jednak nie cofamy się aż do średniowiecza, robimy krok wstecz do roku 1939 i dzięki innowatorskiemu projektowi internetowego Muzeum II Wojny Światowej zapraszamy Państwa na interaktywną, multimedialną lekcję historii.
Projekt ten skierowany jest do odbiorców w każdym wieku, a dzięki swojej formie powinien trafić zarówno do młodzieży szkolnej, jak i starszych entuzjastów historii. Najpierw twórcy proponują nam krótki dokument pt. „Samotna walka”, później słyszymy pamiętny komunikat radiowy, informujący o wybuchu II wojny światowej, a następnie, udając się na wirtualny spacer, zostajemy przeniesieni na plac Westerplatte, będący centralnym punktem tamtejszych, tragicznych wydarzeń i od tej pory możemy śledzić rozwój historii w chronologicznym porządku. Wszystko to wsparte komentarzem lektora, fragmentami archiwalnych nagrań i wypowiedzi oraz cyfrowo zreprodukowanymi zdjęciami, wkomponowanymi we współczesny krajobraz.
W trakcie wirtualnego spaceru zobaczyć można m. in. Cmentarz Obrońców Westerplatte, Wartownię nr 5, Willę Oficerską, Kasyno Podoficerskie, Placówkę Fort czy też przestrzeń Mewiego Szańca z poddającymi się obrońcami. To jednak nie wszystko, bo na stronie Muzeum II Wojny Światowej znajdziecie Państwo również wykłady online oraz link do oficjalnego kanału YouTube instytucji, na którym znaleźć można liczne materiały pochodzące z konferencji naukowych, wykłady towarzyszące, produkcje filmowe Muzeum II Wojny Światowej, relacje świadków historii czy audycje historyczne. To naprawdę cenna i warta rozpowszechniania inicjatywa. Przekonajcie się o tym Państwo osobiście –
https://spacer.muzeum1939.pl/pl/Westerplatte.html
Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick