Podstawą mapy Sępólna i okolic w dwudziestoleciu międzywojennym są mapy topograficzne Wojskowego Instytutu Geograficznego nałożone na mapy Google (ich pojedyncze arkusze dostępne są np. w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej). Dzięki suwakowi przezroczystości możesz regulować przezroczystość mapy, porównując jej obraz z współczesnym zdjęciem satelitarnym terenu. Z prawej strony umieściliśmy pole zawierające m.in. informacje o mapie, legendę do niej oraz panel dyskusyjny (zapraszamy do korzystania!).
Pole to możesz schować, klikając na umieszczony u góry tytuł. Jeżeli potrzebujesz bogatszego zbioru znaków i objaśnień do mapy, to znajdziesz go np. na stronie www.mapywig.org. Na mapie wybraliśmy 30 miejsc, które w naszej opinii sporo mówią o Sępólnie i okolicach w latach II RP. Miejsca te wyróżniliśmy znacznikami. Po kliknięciu w każdy znacznik pojawi się okno z dodatkowymi informacjami. Znajdziesz tutaj krótki tekst, przeważnie wzbogacony ilustracjami, który przybliża historię danego miejsca lub porusza zagadnienie bezpośrednio z tym miejscem związane. Na końcu większości tekstów umieściliśmy odnośniki do artykułów w międzywojennej prasie. Ilustrują one, komentują albo dopowiadają opisywane miejsce lub zagadnienie. Za ich pomocą chcemy oddać głos przeszłości. Mamy nadzieję, że wybrane przez nas teksty zaciekawią Cię i zachęcą do dalszej, samodzielnej lektury. Gazety znajdują się w bibliotekach cyfrowych (głównie Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej). Informacje, jak je przeglądać, znajdziesz na stronie danej biblioteki cyfrowej. Oczywiście wybór miejsc, tematyki oraz artykułów i notek prasowych jest subiektywny. Nasza mapa nie może być traktowana jak dzieło skończone. Nie jest też monografią. Jej popularyzatorski charakter sprawia, że ma ona zachęcać do odkrywania historii Sępólna i okolic oraz uzupełniać istniejącą literaturę przedmiotu – a nie ją zastępować.
Pomoc i współpraca
Mapa powstała z chęci promocji materiałów zgromadzonych w Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej (CATL) Biblioteki Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim. Jeżeli poszukujesz dodatkowych informacji na temat historii Sępólna i okolic, zapraszamy do biblioteki (oprócz części materiałów z CATL znajdziesz też u nas obszerny zbiór regionaliów).
Autorzy i prawa autorskie
Autorami mapy są Łukasz Jakubowski (historyk; pomysł, wybór materiałów i teksty) oraz Janusz Toczko (informatyk; techniczna strona przedsięwzięcia). Zamieszczone ilustracje pochodzą ze zbiorów CATL naszej biblioteki, z płyty CD „Pamiątka z Sępólna” (projekt i realizacja- Dariusz Wojtania) oraz z gazet zamieszczonych w bibliotekach cyfrowych (domena publiczna). Wszystkie teksty umieszczone na stronie udostępnione są na licencji Creative Commons BY-NC-ND.
Stworzenie mapy było możliwe dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Zapraszamy do jej odwiedzin pod adresem: www.mapa.biblioteka-sepolno.pl