Szanowni Państwo… przy dzisiejszej kawie nasuwa mi się skojarzenie “rubensowskie kształty” – określenie słyszane niejednokrotnie. Wyrażenie to wzięło się stąd, iż Rubens malował obrazy przedstawiające kult zdrowego i silnego ciała człowieka, odznaczającego się obfitością kształtów (np. “Sąd Parysa”, “Trzy Gracje”, “Zjednoczenie Wody i Ziemi”), a jego akty stały się charakterystyczne dla malarstwa barokowego.
Żeby nie było… ten wybitny flamandzki artysta malował też dzieła o tematyce religijnej, w których z pasją przedstawiał chwałę, ekstazę, cierpienie, cud (np. “Ostatnia Wieczerza”, “Madonna z Dzieciątkiem”, “Zdjęcie z Krzyża”), a także portrety damskie, wizerunki męskie , malownicze krajobrazy, czy sceny z polowań – jego dorobek artystyczny liczy 2 tyś. obrazów i około 4 tyś. rysunków.
Obrazy Rubensa skupiają w sobie barokowe cechy: żywiołowość, dynamikę, wybujałość, zmysłowość, niepokój , świat tworzony w jego sztuce jest barwny, przenika do odbiorcy zaspokajając estetyczne zapotrzebowania.
Nasz dzisiejszy Bohater poranka, prócz malowania, zajmował się również polityką i dyplomacją, był bardzo pracowity, jego życie było pełne powodzeń i sukcesów, a obdarzając swymi dziełami kulturę europejską, zdobył fortunę.
W 1624 r do portretu Rubensowi pozował król Władysław IV Waza. wg badaczy sztuki był to obraz prywatny, nie przeznaczony na ściany komnat pałacowych. Władca został na nim przedstawiony z laską – jako zwykły człowiek, a nie monarcha. Obraz ten odnaleziono w Paryżu w 1914 r.
Liczne dzieła tego wybitnego malarza znajdują się w muzeach na całym świecie, ja dziś proponuję Państwu zwiedzić wirtualnie Dom Rubensa w Antwerpii:
Życzymy Państwu miłego dnia 🙂
Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Katarzyna Falkowska