DRODZY PAŃSTWO
Jak długo istnieje ludzkość, tak długo towarzyszy jej sztuka. Już w czasach prehistorycznych przedstawiano obrazem piękno świata na ścianach i sklepieniach jaskiń. Dzieła malarstwa tworzone były od prehistorii poprzez kolejne epoki i przetrwały do dziś , opowiadając nam tym samym historię świata.
Ufamy, że cykl “Poranna kawa z…” umili Państwu dzień dawką codziennej garści ciekawostek z dziedziny malarstwa.
Zatem… serdecznie zapraszamy do kawy z nami i z…
…PABLO PICASSO
(1881 r. – 1973 r.)
Hiszpański malarz jest współtwórcą nurtu malarstwa zwanego kubizmem – w skrócie – to odrzucenie reguł perspektywy na płaszczyźnie i geometryczne uproszczenie elementów kompozycji obrazu. Nie trzeba być znawcą sztuki, by słysząc nazwisko Picasso, mieć skojarzenie “geometrycznych obrazów”. Z kolei samo określenie “kubizm” w jęz. francuskim brzmi CUBISME, pochodzi ono od franc. słowa CUBE , które oznacza kostkę lub sześcian.
Twórczośc Picassa podzielono na cztery okresy :
I – okres błękitny – obrazy mistrza z tego czasu charakteryzuje melancholijny koloryt, tematyka i postaci osób biednych
( np. obrazy “Życie”, “Dwie siostry”)
II – okres różowy – tematyka m.in. scen z życia cyrkowców (np. obrazy “Kuglarze”, “Rodzina arlekina”)
III – kubizm – zapoczątkowany obrazem “Panny z Awinionu”
IV – po kubiźmie – bardzo różnorodny, nie poddający się klasyfikacji twórczy okres malarza.
Pablo Picasso w 1948 r spędził dwa tygodnie w Polsce, podczas których gościł w hotelu “Monopol” we Wrocławiu (który prężnie funkcjonuje po dziś dzień). Celem wizyty artysty w naszym kraju był udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu. Picasso odwiedził wtedy także Warszawę, gdzie podarował Muzeum Narodowemu kolekcję ceramiki.
Szanowni Państwo – tą ciekawostką kończymy dzisiejszą “kawę” i życzymy Wam miłego, spokojnego dnia, 🙂 a sobie kolejnych, póki co – wirtualnych, spotkań z Wami.
Muzeum Pabla Picasso w Barcelonie:
https://cataleg.museupicasso.bcn.cat/?lang=en
http://www.museupicasso.bcn.cat/en
Tekst Katarzyna Falkowska