28 marca 2019 r. Punkt Informacji Turystycznej przy Stowarzyszeniu „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim w ramach cyklu spotkań „Dbajmy o krajeńską ziemię” przeprowadził zajęcia dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 pn. „Recykling”.
Recykling to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego, której celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych i zmniejszenie ilości odpadów. W obecnych czasach gwałtownie ich przybywa. A z milionów ton gromadzącej się co roku makulatury, poddaje się recyklingowi tylko nieznaczną jej część. Warto więc zastanowić się, w jaki sposób możemy przyczynić się do ochrony środowiska i zmniejszenia zużycia cennych surowców Ziemi.
Oddzielenie użytecznych materiałów, takich jak papier, szkło i metale od reszty śmieci to jedna z głównych trudności recyklingu. Są już zakłady recyklingowe, w których sortuje się mieszaninę przeróżnych odpadów. Byłoby jednak o wiele lepiej, gdyby śmieci nie były tak pomieszane tzn. gdybyśmy sami sortowali je w domu. Różne rodzaje odpadów powinno gromadzić się w osobnych pojemnikach – uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się, w jakich koszach należy umieszczać różne rodzaje śmieci.
W trakcie spotkania wspólnie rozwiązaliśmy ekologiczną krzyżówkę i każdy z uczestników wylosował pytanie związane z przyrodą i ochroną środowiska. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyniesie nam wiele korzyści! Zadanie finansowane jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.